
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović obratio se na svečanoj večeri Parlamentarne skupštine NATO-a povodom obilježavanja 30. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Dejtonu, u Nacionalnom muzeju Ratnog zrakoplovstva Sjedinjenih Američkih Država.
Njegovo obraćanje prenosimo u nastavku:
“Zahvaljujem organizatorima na pozivu i prilici da se obratim povodom obilježavanja trideset godina od potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH (Dejtonski mirovni sporazum).
U ime građana Bosne i Hercegovine, izražavam zahvalnost državama članicama NATO-a za konkretnu pomoć, podršku i višedecenijsko prijateljstvo.
Nakon disolucije bivše Jugoslavije, Bosna i Hercegovina je 1992. obnovila svoju nezavisnost i postala punopravna članica Ujedinjenih nacija. Tokom brutalne agresije od 1992. do 1995. Republika Bosna i Hercegovina je bila jedini subjekt međunarodnog prava.
Nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet naše države potvrđeni su i Dejtonskim mirovnim sporazumom 1995. godine. Od završetka agresije do danas, Bosna i Hercegovina je ostvarila značajan napredak.
Danas se Bosna i Hercegovina nalazi pred vratima EU i NATO-a. To su strateški vanjskopolitički ciljevi, koje su jednoglasno usvojili državni organi Bosne i Hercegovine.
Nažalost, trenutna implementacija Dejtonskog mirovnog sporazuma nije uklonila prijetnju velikodržavnih projekata i separatističkih težnji usmjerenih na teritorijalnu, političku, ekonomsku i kulturnu podjelu Bosne i Hercegovine.
Dame i gospodo, rukovodstvo bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) ne poštuje Dejtonski mirovni sporazum. Paradoks je da destruktivno antidejtonsko djelovanje doživljava svoj vrhunac upravo u vrijeme obilježavanja 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma. Rukovodstvo entiteta RS, podržano od strane Moskve i Beograda, pokrenulo je brutalni napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine krajem februara ove godine.
Taj napad na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma još traje i predstavlja ozbiljnu prijetnju miru i stabilnosti. Trenutni problem u BiH je primarno sigurnosne prirode. Dejtonski mirovni sporazum nam je donio mir i hvala vam na tome.
Pomozite nam da odbranimo vaše naslijeđe i ne dozvolimo da Rusija na Zapadnom Balkanu otvori drugi front. Sigurnosna kriza u Bosni i Hercegovini nije lokalni problem. Ona je rezultat agresivnog djelovanja Moskve putem njihovih proksija u entitetu RS.
Dame i gospodo, na kraju obraćanja želim podvući da Bosna i Hercegovina bez promjene ustavnih rješenja ne može računati na dugoročniju stabilizaciju i brži razvoj.