
“Kao jedna od zemalja koja je uvijek iskreno stajala uz Bosnu i Hercegovinu i njen narod, i radila u korist napretka zemlje na njenom evropskom putu, vjerujem da bi taj potez ojačao naš kredibilitet. A ljudima Bosne i Hercegovine dodatno usadio uvjerenje da svi želimo ujedinjenu, teritorijalno cjelovitu i mirnu zemlju”.
Uvođenjem sankcija Miloradu Dodiku, Slovenija bi “ojačala svoj kredibilitet”, smatra Matjaž Nemec.
On je visoki funkcioner jedne od vladajućih stranaka u Sloveniji – Socijalnih demokrata – i zastupnik u Evropskom parlamentu.
Nemec je prije dva dana bio jedan od 54 zastupnika Evropskog parlamenta koji je na sjednici Vanjsko -političkog odbora glasao i za to da Evropska unija uvede ciljane sankcije protiv predsjednika entiteta RS.
Najgora ustavna kriza
“Bosna i Hercegovina se suočava sa jednom od najgorih ustavnih kriza u posljednjih 30 godina, koja ozbiljno ugrožava suverenitet, jedinstvo i teritorijalni integritet države. Uprkos presudi predsjedniku Dodiku, vlasti Rs usvojile su niz zakona i mjera koje direktno potkopavaju ustavni poredak zemlje. Takvi potezi zaslužuju svaku osudu i u potpunoj su suprotnosti s evropskim putem”, poručuje Nemec u razgovoru za Politicki.ba.
Ocjenjuje da je Izvještaj, koji je usvojen na AFET-u “jasno potvrđuje naš zajednički stav o ozbiljnosti situacije u Bosni i Hercegovini”. “Milorad Dodik i krug oko njega na svim nivoima sistematski narušavaju vladavinu prava i koče Bosnu i Hercegovinu na njenom putu ka modernizaciji i članstvu u Evropskoj uniji, a to rade u otkrivenom savezništvu sa Moskvom, Tel Avivom, i nekim drugim vanjskim silama.
Zbog toga su ciljane sankcije protiv Dodika i njegovih saradnika opravdane i neophodne”, ističe Nemec.
Nedovoljna kazna
Upozorava da , međutim, “sankcije same po sebi nisu dovoljne”.
“Ključni problemi u BiH nisu posljedica vanjskog uticaja, već proizilaze iz hronične političke paralize i nedostatka odgovornosti svih lokalnih političkih elita.
Krajnje je vrijeme da politički lideri pokažu spremnost da prevaziđu nacionalističku retoriku i počnu raditi na otvorenim pitanjima: s jedne strane iz vidika same političke organizacije države, a s druge strane iz ugla nezaposlenosti mladih, ekonomskog razvoja, borbe protiv korupcije, zaštite prava radnika i životne sredine te drugih svakodnevnih problema građana”.
On posebno p(r)oziva Evropsku uniju.
“Ona mora nastaviti pružati aktivnu podršku, ali i postaviti jasne uslove i kriterije za napredak na evropskom putu.
Moje mišljenje je da je rješenje za strukturne probleme Bosne i Hercegovine upravo u članstvu u Uniji, gdje će se negativni uticaj nacionalizma ublažiti i postati manje relevantan”, poručuje.
Brisel i Ljubljana
Nemec se posebno osvrće na ulogu Slovenije, pogotovo prema Bosni i Hercegovini:
“U kontekstu Dodikove neodgovorne politike i ignoriranja međunarodne zajednice koja jednoglasno upozorava na opasne posljedice njegovog ponašanja kako za građane i građanke, tako i za cijelu regiju, ja sam ne vidim drugo rješenje osim primjene ciljanih sankcija.
Pozdravljam sve napore i diskusije država članica u tom smjeru.
Slovenija je jedna od onih zemalja koja ne isključuje nikakvu mogućnost, uključujući i uvođenje sankcija, kako bi se obuzdale zlokobne separatističke tendencije.
Kao jedna od zemalja koja je uvijek iskreno stajala uz Bosnu i Hercegovinu i njen narod, i radila u korist napretka zemlje na njenom evropskom putu, vjerujem da bi taj potez ojačao naš kredibilitet. A ljudima Bosne i Hercegovine dodatno usadio uvjerenje da svi želimo ujedinjenu, teritorijalno cjelovitu i mirnu zemlju” poručio je Nemec.