
Stranka demokratske akcije (SDA) oglasila se saopćenjem nakon sjednice Kolegija na kojoj su, kako navode, razmatrani ključni politički procesi i aktuelna dešavanja u BiH.
U saopćenju se ističu tri ključna zaključka koji se odnose na djelovanje Milorada Dodika, zahtjeve HDZ-a te zakonske izmjene u oblasti pravosuđa.
SDA ocjenjuje da je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik nakon što nije dobio podršku domaćih i međunarodnih političkih faktora, uključujući OHR i bh. pravosuđe, ostao potpuno usamljen u svojim separatističkim politikama. “Sastanku koji je pokušao održati 14. maja u Doboju niko se nije odazvao, a stavovima iznesenim u 80-minutnom obraćanju u NSRS 21. maja niko ne vjeruje”, navodi SDA.
U saopćenju se upozorava da je “licemjerno pozivati se na Ustav i Dejtonski sporazum, a istovremeno brutalno nasrtati na ustavno uređenje BiH, negirati institucije i genocid, vrijeđati Bošnjake i pozivati na provedbu odluka donesenih na Svesrpskom saboru u Srbiji – zemlji koja je presuđena za učešće u genocidu u BiH”.
SDA upozorava Dodikov režim i njegove pokrovitelje u Beogradu da su dužni poštovati Ustav i Dejtonski sporazum, te ističe da bi daljnja destabilizacija mogla dovesti u pitanje postojanje entiteta RS, koji, kako naglašavaju, egzistira isključivo na osnovu Ustava BiH.
Također naglašavaju da “SDA neće pristati ni na kakve razgovore o derogiranju postignutih reformi i već usvojenih zakona”, te da će insistirati na provođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, kao i na ostvarivanju evropskih prioriteta koji uključuju “supremaciju države nad entitetima”.
Kolegij SDA odbacio je kao “potpuno neprihvatljive” zahtjeve HDZ-a o dodatnoj etničkoj i teritorijalnoj podjeli BiH, odnosno o takozvanoj federalizaciji, ocjenjujući ih kao pokušaj formiranja novih entiteta. Podsjećaju da su slične politike već presuđene pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju kao udruženi zločinački poduhvat, čiji su akteri osuđeni na višegodišnje kazne zatvora.
Ističu da politički predstavnici Hrvata u BiH ostvaruju veća prava nego što im Ustav garantuje, te da umjesto proporcionalne zastupljenosti imaju paritet u većini institucija. SDA izražava zabrinutost zbog, kako navode, jednostrane podrške Republike Hrvatske takvim retrogradnim politikama, posebno ukazujući na izjavu ministra vanjskih poslova RH Gordana Grlića Radmana o modelu “dvije škole pod jednim krovom” za cijelu FBiH. Posebno ističu zabrinutost zbog, kako navode, šutnje bh. ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića koji nije reagovao na ovaj istup.
Zakon o Sudu BiH vodi ka pravnoj nesigurnosti i diskriminaciji
Kolegij SDA upozorava da zakoni o Sudu BiH, koji bi se ove sedmice trebali naći u parlamentarnoj proceduri, stvaraju “pravnu nesigurnost i produbljuju diskriminaciju”. Smatraju da se zahtjev iz Mišljenja Evropske komisije za osnivanje vrhovnog suda koristi kao izgovor za ustupke destruktivnim politikama.
Posebno ističu da bi formiranje Apelacionog odjeljenja Suda BiH kao zasebne institucije, bez izmjena Zakona o Tužilaštvu, dovelo do “pravne anarhije”, budući da Tužilaštvo BiH u tom slučaju ne bi bilo nadležno za vođenje postupaka pred tom institucijom.
Kritikuju i moguće smanjenje nadležnosti Suda BiH, posebno u borbi protiv korupcije, primjeni zakona u oblasti ratnih zločina, te izražavaju protivljenje bilo kakvom zakonskom utemeljenju diskriminacije prema ženama koje nose hidžab.
“SDA je opredijeljena za evropski put, ali nikada neće pristati na zakone koji slabe državne institucije i ugrožavaju vladavinu prava”, zaključuje se u saopćenju.